X
تبلیغات
صفحه اول تماس با ما RSS قالب وبلاگ
تاجیکستان در یک نگاه
آموزشی ، علمی، فرهنگی
محمدامین آزادبخت (مورخ) دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۴

اسکندر ختلانی:

اسکندر ختلانی در بیستم مهرماه هزار سیصد و سی و سه شمسی در خانوادۀ آموزگاران در شهر کولاب  تاجیکستان چشم به جهان گشود. دوران ابتدایی و دبیرستان را در زادگاهش به اتمام رساند و سپس تحصیلاتش را در دانشگاه ادبی مارسیکسی گورکی مسکو سر گرفت و همزمان با دانشجویی، برای بخش برونمرزی رادیوی شوروی خبرنگاری می کرد.

پس از اتمام تحصیلات در مسکو، اسکندر ختلانی مدتی نیز در هفته نامه ادبیات و صنعت در  دوشنبه کار می کرد. آن زمان شوروی با افغانستان درگیر جنگ بود  و وی را به کابل فرستادند، زیرا به گفتۀ دوستانش، اسکندر نه تنها دانندۀ زبان فارسی، بلکه یکی از بهترین مترجمان زبان سیریلیک در  شوروی سابق بود و سخنان رایزن  رایزن روسی را برای رئیس جمهوری و رهبران افغانستان به فارسی ترجمه و سخنان رهبران افغانی  را برای رایزن روسی به بهترین شکل ممکن ترجمه می کرد.

در پایان دهۀ ۱۹۸۰ میلادی اسکندر ختلانی که همواره در تلاش برای تشکیل محافل سیاسی و  روشنفکر گران در تاجیکستان بود، وی در روند مذاکرات روشنفکران و مقامات حکومتی برای برگداندن خط فارسی تاجیکی به جای رسم الخط سیریلک و لاتین بود.

پس از بازگشت به مسکو در آغاز دهۀ ۱۹۹۰، اسکندر ختلانی نخستین نشرِیۀ آزاد تاجیکی زبان را تأسیس داد که بدان نام مژده داد و به دو خط تاجیکی و فارسی منتشر می کرد.


قربانف خیراندیش شریف آویچ :

قربانف شریف آویچ متخلص به خیراندیش در سال ۱۹۶۱ در ولایت شور آباد ختلان چشم به جهان گشود.
  وی فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات فارسی از  دانشگاه ملی تاجیکستان بوده و سرپرست شعبه چاره بینی های فرهنگی در کتابخانه ملی تاجیکستان می باشند. ایشان همچنین ایشان مؤسس محفل ادبی نوقلمان همیشه بهار است که چهل و سه سال قدمت دارد.


فرزانه خجندی :

فرزانه خجندی در سال هزار و سیصد وچهل و سه در خانواده‌ای فرهنگی در خجند به دنیا آمد. پس از طی کردن دوران مقدماتی تحصیل ، برای ادامه تحصیل به دانشگاه دولتی خجند رفت و از آن‌جادر رشته زبان وادبیات فارغ‌التحصیل شد.

اشعار وی تحت تأثیر فردوسی و مولوی قرار دارد. 


صدرالدین عینی :


تمبر سال 1958 شوروی سابق که به احترام وی چاپ شد و تصویر بالا تصویر اوست.

  صدر الدین عینی در بیست وششم فروردین هزار دویست و پنجاه و هفت در بخارا در روستای ساکتری چشم به جهان گشود .وی را می توان  از بزرگ‌ترین نویسندگان و شعرای زبان فارسی در تاجیکستان دانست ، وی همچنین بجز اشعار سنتی در شعر نوع نیز مهارت بسیاری داشت . وی درسال هزار سی صد و سی وسه دردوشنبه درگذشت ودرسال هزار سی وصد وسی وهشت تمبر پستی شوروی سابق باتصویر وی به چاپ رسید.ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :